Haga-Brunnsvikens vänners Ljusfest den 5 november

Så här såg Tivolivägen ut vid Ljusfesten förra året!

Koloniföreningen deltar för sjunde året officiellt som en av medarrangörerna i evenemanget. Många kolonister har tidigare år spontant deltagit i Ljusfesten genom att pryda sina egna trädgårdar och stugor med ljus, och även hjälpt till att placera ut föreningens marschaller. I år fortsätter alltså denna tradition, och förhoppningsvis får vi se ännu fler upplysta trädgårdar och vägar i området.

Du som vill vara med och pryda Tivolivägen med ljus är välkommen dit vid 15-tiden den 5 november. Ta gärna med marschaller eller andra ljus till den egna trädgården.

När alla marschaller är tända samlas vi runt grillen för en korv eller två i Ewas trädgård på Ekvägen 61.

Läs om hur Haga-Brunnsvikens vänner skriver om Ljusfesten på sin hemsida

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *