Nya kurser

Hej,

Föreningen startar det nya koloniåret med att anordna en föreläsning i samarbete med Koloniföreningen Söderbrunn:

Odla blommor – För bukett och för bin

Tid: Lördag 11 mars kl. 14-16 (OBS! Tiden har ändrats mot vad som tidigare meddelats)

Plats: Björnnäsvägen 39 (Albano, Stockholm)

Hur tänker man om man vill odla blommor till snitt? Vilka blommor behöver förkultiveras och vilka perenner passar i bukett? Vilka blommar länge och vilka sorter är omtyckta av bin, fjärilar och andra pollinatörer? 

Föreläsare Maria Andersson är trädgårdsmästare och tidigare parkansvarig trädgårdsdesigner vid Rosendals trädgård. Maria är även kolonist! Hon kommer att berätta om hur vi kan kombinera ekologisk odling av sommarblommor och perenner till blomsterarrangemang. Maria kommer även visa bilder från sina egna odlingar och ge handfasta tips och råd om uppdrivning, sortval, växtkombinationer m.m. Ett gyllene tillfälle till inspiration och lärdomar inför säsongen!

Föreläsningen anordnas av Bergshamra koloniförening i samarbete med Koloniföreningen Söderbrunn och hålls i Söderbrunns rymliga samlingslokal vid Albano (vägbeskrivning ges till anmälda deltagare). Efter föreläsningen finns möjlighet till rundvandring i Söderbrunns koloniområde.

Kostnad: 200 kr/person (begränsat antal deltagare)

Anmälan och ev. frågor skickas till utbildningsansvarig annacelsing@gmail.com senast den 28 februari, ange ”Anmälan blommor” i ämnesraden. Uppgifter om hur du betalar in deltagaravgiften ges efter bekräftad plats. 

Föredrag om planering av kolonilott med Maria: https://www.youtube.com/watch?v=Ep9WZb859OI

Här kan du se Marias kolonilott: https://www.youtube.com/watch?v=Ep9WZb859OI

Intervju med Maria om hennes paradrabatt till Koloniträdgårdsförbundets 100-årsfirande: https://www.youtube.com/watch?v=Ep9WZb859OI

Ytterligare utbildningstillfällen att se fram emot under året

  • Söndag 7 maj, Bergshamra koloniområde: Ekologisk grönsaksodling
  • Lördag 19 augusti, Bergshamra koloniområde: Fruktträdsbeskärning – Att ta hand om sina fruktträd
  • Datum ej fastställt: Kompost – Trädgårdens kretslopp

Mer information, ändringar och eventuella fler utbildningstillfällen meddelas via föreningens hemsida och på anslagstavlor. Kalendariet på hemsidan uppdateras löpande vid förändringar, så ta gärna för vana att besöka hemsidan regelbundet.


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *