Spaljeringskurs den 20 april

Här kommer ett meddelande från vår Anna Celsing som är föreningens ansvariga för studier och kurser:

Hej kolonister! Påminner om att det finns platser kvar på spaljeringskurs 20/4

Spaljera fruktträd – Kurs med Kerstin Lundin Hagblom 20/4

Skapa ett vackert fruktstaket, odla medelhavsfrukt i spaljé vid din husvägg eller skapa nya trädgårdsrum med hjälp av fruktträd. Lär dig att spaljera fruktträd med Kerstin Lundin Hagblom!

Att spaljera fruktträd är roligt, vackert och ett sätt att få relativt mycket frukt av olika sorter och mognadstid på liten yta. Genom att beskära och binda upp och unga träd för spaljering utökar vi förståelsen för träd i allmänhet och fruktträd i synnerhet. Under en dagskurs lär vi oss om olika grundstammar, uppbindningstekniker, spaljéstöd och sortval. Max antal deltagare 15 st.

Tid: Lördag 20:e april 11-15

Plats: Kerstins kolonilott, Lott 63.

Kostnad: 150 kr, betalningsinfo kommer efter anmälan.

Anmälan: Senast 12/4 till annacelsing@gmail.com, märk anmälan ”spaljering”. Anmälan är bindande.

Ta med: Varma kläder, handskar och egen sekatör och gärna ett ungt fruktträd för den som vill öva. Unga träd kostar inte så mycket och kan t.ex. köpas på trädgårdsmässan, Blomqvists plantskola eller Blekinge plantskola.

Medtag även lunch och ev kaffe/te.

Välkomna!

Kan vara en bild av pion


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *